Küçük salonların dekorasyonu için 5 öneri

koltuk

Salonlar evlerimizin en çok kullanılan yeri olmakla birlikte küçük olmaları durumunda doğru dekorasyon uygulamaları yapmak büyük bir önem taşımaktadır. Yeni dekorasyon uygulamalarının da ortaya çıkmasıyla salonlarda yapmak istediğiniz değişiklikler için doğru adımlar atmanız faydanıza olacaktır. Küçük salonların dekorasyonu için 5 önerisayesinde daha doğru bir dekorasyon uygulaması gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

1-Minimal düşünün: Büyük mobilyalar yerine daha küçük mobilyalar kullanmayı tercih etmeniz sayesinde salonlarınız küçük bile olsa daha kullanışlı bir hale getirmeniz mümkün olacaktır. Bu sebeple de küçük salonlarınızı özellikle küçük koltuklar veya köşe koltuklar ile kullanmanız hem modern bir hava katmanıza olanak sağlayacak hem de salonlarınızı daha kullanışlı bir şekilde dekore edebilmenize olanak sağlayacaktır. Özellikle de dar koçaklı ve dar sırtlı koltuklar doğru bir seçim olacaktır.

raf

2-Kısa perdeler kullanın: Küçük salonlarda kat kat ve yerlere kadar uzanan perdeler kullanmanız boğuk bir hava katabileceği gibi modernlikten de uzak olacaktır. Bunun için daha kısa olan ve modern bir hava katmanıza olanak sağlayacak olan stor perdeleri kullanmanız doğru bir seçim olacaktır.

3-Aydınlatma konusuna önem verin: Salonunuz yeterince ışık almıyorsa ya da oldukça iyi ışık alıyor olmasına rağmen yine de ferah bir oda algısı oluşturmuyorsa aydınlatma seçeneklerinizi zenginleştirmeniz yararınıza olacaktır. Bunun için duvarlara gömme olan spot ışıklarını kullanabilir, abajurlarla salonlarınızın dekorasyonunu daha zengin hale getirebilirsiniz. Karanlık bir oda her zaman daha küçük görünecektir. Bu sebeple daha büyük görünen bir odaya sahip olmak için aydınlatmaları çoğaltmanız yararınıza olacaktır.

4-3 boyutlu paneller kullanın: Duvarlarınıza derinlik algısı yaratacak olan duvar kağıdı uygulamaları ya da 3 boyutlu paneller kullanmanız derinlik algısı yaratmanıza ve bu sayede daha geniş görünen salonlara kavuşmanıza olanak sağlayacaktır. Bu sebeple de özellikle zemini açık tonlarda olan duvar kağıdı ya da panellerini duvarınızın bir bölümüne uygulamanızın faydanıza olacağını söyleyebiliriz. Hatta 4 duvardan birine tamamen uygulayacağınız üç boyutlu panel ya da duvar kağıtları en doğru seçim olacaktır.

duvar-kagidi

5-Açık renkler kullanın: Duvar kağıdı ya da panel kullanmayacaksanız duvar boyası olarak kum beji gibi açık renkler kullanmaya özen göstermeniz küçük salonlarınızı daha geniş gösterecektir. Özellikle pastel ve koyu renkler kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Bu renkler ne kadar çok aydınlatma kullanırsanız kullanın evinizin karanlık olmasına neden olacaktır. Karanlık ortamlar da her zaman göründüğünden daha küçük olma algısı yaratabildiğinden seçiminizi daha açık tonlardan yana kullanmanız doğru bir seçim olacaktır.